Racing Results 2015

FCC CLUB FINAL CHAMPIONSHIP POSITIONS 2015 – well done David Simpson (Aqua Vitae) and his father Peter for winning the championship

Blackness Dash – 27 September

Boat Name Class PY H/cap Finish Elapsed Corrected Place Achieved
H/cap status time time time   performance
Calloo RS 1288 CN 13:33:28 0:53:28 0:41:31 1 1248
Fyne Thyme RS 1253 CN 13:32:19 0:52:19 0:41:45 2 1221
Aqua Vitae RS 1230 CN 13:33:10 0:53:10 0:43:13 3 1241
Solitaire RS 1321 CN 13:39:17 0:59:17 0:44:53 4 1384
Joint Venture S 1131 CN 13:33:17 0:53:17 0:47:07 5 1244
Petteril RS 1094 CN 13:37:53 0:57:53 0:52:55 6 1351

 

Club Race No 3 – 12 September

Boat Name Class Sail No. PY H/cap Finish Elapsed Corrected Place Achieved %
H/cap status time time time   performance
Joint Venture RS GBR9982T 1133 CN 14:57:29 1:27:29 1:17:13 1 1114 -1.7%
Aqua Vitae RS 405 1180 CN 15:04:16 1:34:16 1:19:53 2 1200 1.7%
Zico RS 210 1215 CN 15:25:04 1:55:04 1:34:42 3 1465 20.6%

 

Driftwood Trophy – 29 August

Boat Name Class Sail No. PY H/cap Finish Elapsed Corrected Place Achieved %
H/cap status time time time   performance
Moonshadow RS 77 1251 CN 15:33:02 2:33:02 2:02:20 1 1215 -2.9%
Joint Venture RS GBR9982T 1133 CN 15:23:10 2:23:10 2:06:22 2 1137 0.3%
Cerberus RS GBR2008L 1133 CN 15:26:23 2:26:23 2:09:12 3 1162 2.6%
Katie Mor RS 2073C 1044 CN 15:20:32 2:20:32 2:14:37 4 1116 6.9%
Calloo RS 1239 CN RTD

 

Henderson Trophy – 16 August

Boat Name Class PY H/cap Finish Elapsed Corrected Place Achieved %
H/cap status time time time   performance
Zico RS 1264 CN 17:19:54 2:19:54 1:50:41 1 1252 -1.0%
Solitare RS 1155 CN 17:08:03 2:08:03 1:50:52 2 1146 -0.8%
Moonshadow S 1111 CN 17:06:23 2:06:23 1:53:45 3 1131 1.8%
Mistofolees RS 1155 CN DNF

 

Masson Trophy – 25 July

Boat Name Class PY H/cap Finish Elapsed Corrected Place Achieved
H/cap status time time time   performance
Joint Venture Spinnaker 1133 CN 13:30:53 2:45:53 2:26:25 1 1068
Moonshadow Spinnaker 1251 CN 14:01:30 3:16:30 2:37:04 2 1265
Louise Restricted 1176 CN 13:51:30 3:06:30 2:38:35 3 1201
Fyne Thyme Restricted 1253 CN 14:04:18 3:19:18 2:39:03 4 1283
Meggy Restricted 1230 CN 14:25:00 3:40:00 2:58:52 5 1417
Ramillies Restricted 1255 CN 14:32:00 3:47:00 3:00:53 6 1462

Capernaum Cup – 12 July

Boat Name Sail No. PY H/cap Finish Elapsed Corrected Place Achieved %
H/cap status time time time   performance
Joint Venture GBR9982T 1133 CN 12:52:29 1:42:29 1:30:27 1 1130 -0.3%
Pokio K484 1199 CN 12:59:05 1:49:05 1:30:59 2 1202 0.3%
Moonshadow 77 1235 CN 13:07:58 1:57:58 1:35:31 3 1300 5.3%

Ladies Race – 11 July

Boat Name Sail No. PY H/cap Finish Elapsed Corrected Place Achieved %
H/cap status time time time   performance
Joint Venture GB9982T 1133 CN 11:31:36 1:21:36 1:12:01 1 1090 -3.8%
Fyne Thyme KD86 1205 CN 11:43:39 1:33:39 1:17:43 2 1251 3.8%
Silver Girl 10 1230 CN 11:55:27 1:45:27 1:25:44 3 1409 14.5%

Club Race No 2 – 4 July

Boat Name Class Sail No. PY H/cap Finish Elapsed Corrected Place Achieved %
H/cap status time time time   performance
Pokio Restricted sail 484 1252 CN 16:46:46 1:26:46 1:09:18 1 1216 -2.9%
Joint Venture Restricted sail GBR9982T 1178 CN 16:44:10 1:24:10 1:11:27 2 1180 0.1%
Moonshadow Spinnaker 77 1227 CN 16:49:55 1:29:55 1:13:17 3 1260 2.7%

FCC Halfway Cup 2015 – 28 June

Boat Name Sail No. PY H/cap Finish Elapsed Laps Corrected Place Achieved %
H/cap status time time   time   performance
Aqua Vitae 405 1185 CN 13:43:02 1:43:02 1:26:57 1 1148 -3.1%
Pokio K484 1203 CN 13:49:10 1:49:10 1:30:45 2 1216 1.1%
Joint Venture GBR9982T 1130 CN 13:43:30 1:43:30 1:31:36 3 1153 2.0%
Katie Mor 2073C 1035 CN 13:38:30 1:38:30 1:35:10 4 1097 6.0%

FCC Regatta 2015 Saturday (Combined classes) – 13 June

Boat Name Sail No. PY H/cap Finish Elapsed Corrected Place Achieved %
H/cap status time time time   performance
Cerberus GBR2008L 1131 CN 12:49:32 1:29:32 1:19:10 1 1106 -2.2%
Pokio K484 1183 CN 12:54:24 1:34:24 1:19:48 2 1166 -1.4%
Joint Venture GBR9982T 1131 CN 12:52:32 1:32:32 1:21:49 3 1143 1.0%
Katie Mor 2073C 1020 CN 12:43:34 1:23:34 1:21:56 4 1032 1.2%
Eagre 2 8125 1030 CN 12:44:37 1:24:37 1:22:09 5 1045 1.5%
Solitare 126 1111 CN 13:02:45 1:42:45 1:32:29 6 1269 14.2%
Calloo 1154 1065 CN 13:04:46 1:44:46 1:38:22 7 1294 21.5%
Linnet H22457 1240 CN 13:31:09 2:11:09 1:45:46 8 1620 30.6%
Aeolis 7726Y 1212 CN 13:34:55 2:14:55 1:51:19 9 1666 37.5%

FCC Regatta 2015 Sunday (Combined classes) – 14 June

Boat Name Sail No. PY H/cap Finish Elapsed Corrected Place Achieved %
H/cap status time time time   performance
Eagre 2 8125 1030 CN 14:10:09 1:50:09 1:46:57 1 955 -7.3%
Katie Mor 2073C 1020 CN 14:17:37 1:57:37 1:55:19 2 1020 0.0%
Cerberus GBR2008L 1131 CN 14:33:31 2:13:31 1:58:03 3 1158 2.3%
Joint Venture GBR9982T 1131 CN 14:36:54 2:16:54 2:01:03 4 1187 4.9%
Pokio K484 1183 CN 14:47:37 2:27:37 2:04:47 5 1280 8.2%
Calloo 1154 1065 CN 15:00:12 2:40:12 2:30:25 6 1389 30.4%
Solitare 126 1111 CN 15:08:48 2:48:48 2:31:56 7 1463 31.7%
Ramalies DNF
SeaKatt DNF
Zico 210 DNF
Aeolis 7726Y 1212 CN DNS
Linnet H22457 1240 CN DNS
  Regatta Sat Regatta Sun Points Overall place
Cerberus 1 3 4 1st
Eagre 2 5 1 6 2nd
Katie Mor 4 2 6 3rd
Joint Venture 3 4 7 4th
Pokio 2 5 7 5th
Calloo 7 6 13 6th
Solitaire 6 7 13 7th
 Linnet 8  14  22 8th
Aeolis 9 14 22 9th
Ramalies 14 14 28 10th =
Seakatt 14 14 28 10th =
Zico 14 14 28 10th =

Club Race 1 – 7 June

Boat Name Class PY H/cap Finish Elapsed Laps Corrected Place Achieved %
H/cap status time time   time   performance
Aqua Vitae B 1189 CN 19:21:30 1:41:30 1:25:22 1 1161 -2.4%
Cerberus B 1136 CN 19:18:16 1:38:16 1:26:30 2 1124 -1.1%
Joint Venture B 1115 CN 19:18:36 1:38:36 1:28:26 3 1128 1.1%
Pokio B 1190 CN 19:26:26 1:46:26 1:29:26 4 1217 2.3%
Moonshadow B 1141 CN 19:49:54 2:09:54 1:53:51 5 1486 30.2%