Racing Results 2014

Blackness Dash – Saturday 27 September

Boat Name Class PY H/cap H/cap Status Finish time Elapsed time Corrected time Place Achieved performance %
Joint Venture B 1115 CN 16:45:36 0:55:36 0:49:52 1 1084 -2.7%
Pokio B 1190 CN 16:52:41 1:02:41 0:52:41 2 1222 2.7%
Solitaire B 1187 CN 17:01:45 1:11:45 1:00:27 3 1399 17.9%

Capernaum Cup – Saturday 6 September

Boat Name Class PY H/cap H/cap Status Finish time Elapsed time Corrected time Place Achieved performance %
Eagre II F 1033 PY 13:54:28 2:34:28 2:29:32 1 970 -6.1%
Joint Venture B 1115 PY 14:28:34 3:08:34 2:49.07 2 1184 6.1%
Meggy B 1183 PY 14:48:44 3:28:44 2:56:27 3 1310 10.7%
Pokio B 1190 PY 14:50:55 3:30:55 2:57:14 4 1324 11.2%
Aqua Vitae B 1189 PY DNF

 Club Race 2 – Saturday 30 August

Boat Name Class PY H/cap H/cap Status Finish time Elapsed time Corrected time Place Achieved performance %
Joint Venture B 1131 CN 19:07:50 1:07:50 0:59:59 1 1076 -4.8%
Aqua Vitae B 1183 CN 19:15:51 1:15:51 1:04:07 2 1204 1.7%
Cerberus B 1131 CN 19:13:29 1:13:29 1:04:58 3 1166 3.1%

 Driftwood Trophy – Saturday 12 July

Boat Name Class PY H/cap H/cap Status Finish time Elapsed time Corrected time Place Achieved performance %
Molly V B 1285 CN 16:39:59 2:34:59 2:00:37 1 1217 -5.3%
Eagre II F 1032 CN 16:17:11 2:12:11 2:08:05 2 1038 0.6%
Pokio B 1186 CN 16:39:18 2:34:18 2:10:06 3 1212 2.2%
Fyne Thyme B 1200 CN 16:41:44 2:36:44 2:10:37 4 1231 2.6%
Katie Mor F 1021 CN 16:31:54 2:26:54 2:23:53 5 1153 13.0%
Moonshadow B 1111 TN RET
Solitaire B 1187 CN RET
Upstart F 970 TN RET
Zico B 1215 TN RET

 Masson Trophy – Saturday 5 July

Boat Name Class PY H/cap H/cap Status Finish time Elapsed time Corrected time Place
Katie Mor F 1021 CN 15:22:47 4:42:47 4:36:58 1
Meggy B 1183 CN 17:09:37 6:29:37 5:29:21 2

 FCC Regatta Sunday 29 June – Fin

Boat Name Class PY H/cap H/cap Status Finish time Elapsed time Corrected time Place
Katie mor F 1060 CN 17:24:34 1:14:34 1:10:21 1
Seeaway F 1123 CN 17:39:13 1:29:13 1:19:27 2
Eagre II F 1071 TN RET

 FCC Regatta Sunday 29 June – Bilge

Boat Name Class PY H/cap H/cap Status Finish time Elapsed time Corrected time Place Achieved performance %
Joint Venture B 1131 CN 17:26:07 1:11:07 1:02:53 1 1118 -1.1%
Pokio B 1183 CN 17:31:03 1:16:03 1:04:17 2 1196 1.1%
Fyne Thyme B 1144 CN 17:38:23 1:23:23 1:12:53 3 1311 14.6%
Aeolus B 1212 CN Ret
Calloo B 1065 CN Ret

 FCC Regatta Saturday 28 June – Fin

Boat Name Class PY H/cap H/cap Status Finish time Elapsed time Corrected time Place Achieved performance %
Eagre II F 1071 TN 17:34:09 2:04:09 1:55:55 1 981 -8.4%
Seeaway F 1123 CN 17:51:48 2:21:48 2:06:16 2 1121 -0.2%
Katie Mor F 1060 CN 17:44:24 2:14:24 2:06:48 3 1062 0.2%

 

FCC Regatta Saturday 29 June – Bilge

Boat Name Class PY H/cap H/cap Status Finish time Elapsed time Corrected time Place Achieved performance %
Pokio B 1183 CN 17:27:39 1:52:39 1:35:13 1 1124 -5.0%
Joint Venture B 1131 CN 17:33:58 1:58:58 1:45:11 2 1187 5.0%
Meggy B 1183 CN 17:43:05 2:08:05 1:48:16 3 1278 8.1%
Aqua Vitae B 1183 CN 17:45:53 2:10:53 1:50:38 4 1306 10.4%
Fyne Thyme B 1144 TN 17:45:39 2:10:39 1:54:12 5 1304 14.0%
Zico B 1172 TN DNF

 Halfway Cup – 15 June

Boat Name Class PY H/cap H/cap Status Finish time Elapsed time Corrected time Place Achieved performance %
Pokio B 1189 17:39:33 1:39:33 1:23:44 1 1172 -1.4%
Fyne Thyme B 1197 17:43:10 1:43:10 1:26:11 2 1214 1.4%
Molly V B 1285 18:20:30 2:20:30 1:49:20 3 1654 28.7%
Calloo B 1065 18:00:58 2:00:58 1:53:35 4 1424 33.7%
Aeolus B 1212 18:30:24 2:30:24 2:04:06 5 1770 46.1%

 Fife Regatta Whitesail – 14 June

Boat Name Class PY H/cap H/cap Status Finish time Elapsed time Corrected time Place Achieved performance %
Eagre II Whitesail 1030 TN 16:51:25 2:16:25 2:12:27 1 982 -4.7%
Joint Venture Whitesail 1131 CN 17:10:53 2:35:53 2:17:50 2 1122 -0.8%
Cerberus Whitesail 1131 CN 17:13:30 2:38:30 2:20:08 3 1140 0.8%
Pokio Whitesail 1183 CN 17:29:22 2:54:22 2:27:24 4 1255 6.1%
Solveig Whitesail 1112 TN 17:27:56 2:52:56 2:35:31 5 1244 11.9%

 Fife Regatta Div 1 & 2 – 14 June

Boat Name Class PY H/cap H/cap Status Finish time Elapsed time Corrected time Place Achieved performance %
Henceforth Div 1 860 CN 17:00:33 2:30:33 2:55:03 1 849 -1.3%
Vela Div 2 1009 CN 17:31:06 3:01:06 2:59:29 2 1022 1.3%

 Club Race 1 – 31 May

Boat Name Class PY H/cap H/cap Status Finish time Elapsed time Corrected time Place Achieved performance %
Joint Venture B 1127 CN 17:41:29 1:11:29 1:03:26 1 1094 -2.9%
Cerberus B 1130 CN 17:44:23 1:14:23 1:05:50 2 1138 0.7%
Aqua Vitae B 1183 CN 17:49:00 1:19:00 1:06:47 3 1209 2.2%

  Everett Trophy – 17 May

Boat Name Class PY H/cap H/cap Status Finish time Elapsed time Corrected time Place Achieved performance %
Cerberus B 1132 CN 17:33:15 1:28:15 1:17:58 1 1119 -1.1%
Joint Venture B 1126 CN 17:34:15 1:29:15 1:19:16 2 1132 0.5%
Aqua Vitae B 1183 CN 17:38:49 1:33:49 1:19:18 3 1190 0.6%
Katie Mor F 1021 CN 17:31:40 1:26:40 1:24:53 4 1099 7.7%

 Ladies Race – 10 May 

Boat Name Class PY H/cap H/cap Status Finish time Elapsed time Corrected time Place
Joint Venture B 1126 CN 12:48:51 1:18:51 1:10:02 1
Armagnac B 1303 TN 13:14:12 1:44:12 1:19:58 2

 Rae Trophy – 27 April

Boat Name Class PY H/cap H/cap Status Finish time Elapsed time Corrected time Place Achieved performance %
Joint Venture B 1131 CN 14:18:27 1:28:27 1:18:12 1 1099 -2.9%
Aqua Vitae B 1183 CN 14:23:39 1:33:39 1:19:10 2 1163 -1.7%
Cerberus B 1131 CN 14:21:22 1:31:22 1:20:47 3 1135 0.3%
Katie Mor F 1020 CN 14:12:51 1:22:51 1:21:14 4 1029 0.9%
Eagre II F 1030 TN 14:13:55 1:23:55 1:21:28 5 1042 1.2%
Pokio B 1183 CN 14:28:21 1:38:21 1:23:08 6 1222 3.3%
Solitaire B 1141 CN 14:36:49 1:46:49 1:33:37 7 1327 16.3%